28 Mart 2023

Clinique'in Yeni Açık Hava Reklam Kampanyasını Sorbunu Anketleri Kullanarak Başarılı Bir Şekilde Test Etmesi

Zorluk

Yoğun rekabetçi bir pazarda faaliyet gösteren Clinique, yeni Clinique Even Better Clinical™ Serum Foundation ürünü için başlatılacak olan bir açık hava reklam kampanyasının ürün iletişimi üzerinde tüketicinin görüşünü test etmek istedi.

Türk pazarındaki izleyiciyi anlamanın temel noktası, küresel ana görsellerde ünlü desteğinin kullanılıp kullanılmamasını veya ürün ambalajın kendisini görmeyi tercih edip etmedikleriydi.

clinique

Çözüm

Hedef kitlenin ana görseller ve sloganlar hakkındaki düşüncelerini anlamak için gerçek zamanlı ön-kampanya testi.

Sorbunu Anketleri kullanarak, gerçek zamanlı pazar araştırma aracımızı kullanan Clinique, 18-40 yaş arası, spor, cilt bakımı ilgili, lüks kozmetik ürünlerini tercih eden, son 3 ay içinde e-ticaret veya zincir parfümerilerden alışveriş yapmış olan kadınları hedefledi. Bu kitle, reklamın genel satın alma niyetini nasıl etkileyeceğini anlamanın anahtarıydı.

clinique

Sonuçlar

Sorbunu Anketlerinin hızı ve hiper-hedefleme özellikler değerli ve gerçek zamanlı görüşler elde etmemizi sağladı. Katılımcılar (707 örnek) anketi 17 dakika içerisinde tamamladı. Tüketiciler tarafından seçilen ana görsel ve slogan, açık hava reklam panolarında yerini aldı. Ürün ambalajını içeren ana görsel, %39,46 oranında seçildi.

Katılımcılardan ayrıca "Makyajda multivitamin etkisi'ni daha iyi tanımlayan ifadeyi seçmeleri istendi. Slogan olan '1 fondöten. 3 serum teknolojisi. 24 saat kapsama ve gizleme' %67,04 oranında seçildi. Bu seçim, tüm yaş grupları ve sosyo-ekonomik gruplar arasında en üst seçimdi.

Katılımcılara görselleri inceleyip ürünü diğer fondötenlerden ayırt eden özellikleri belirlemeleri istendiğinde, en iyi üç içgörü Sorbunu'nun etiketleme ve kelime sayma özelliği ile kolayca belirlendi.

  • "Anında etkileyici sonuçlar."
  • "Bir ürün ile mucizeler yaratın."
  • "Fondöten kullanırken cildinizi besleyin."
clinique-ad

Sorbunu ekibinin ve platformun bize en büyük sağladığı avantaj hız. Klasik Pazar araştırmalarından farklı olarak son derece user-friendly platform üzerinden kendi araştırmamızı kendimiz kurup çok kısa bir süre içerisinde cevapları alabiliyoruz. Bu sayede de araştırma hem daha kolay hem daha masrafsız hem de çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Alıştıktan sonra “bunun için araştırma mı yapılır tek bunu merak ediyorum” dediğimiz her sorunun yanıtını bulabileceğimiz, dilediğimiz gibi oynayabileceğimiz, kendi istediğimiz segmentleri yaratabileceğimiz bir platform olduğunu görüyoruz. Araştırmanın bu kadar kolaylaşmasını gözlemlemek heyecan verici.

Sena Topçu
Group Manager, CRM, Consumer Insights, Consumer Care & Digital Projects at The Estée Lauder Companies Inc.
Sena Topçu
Sorbunu

Hemen Başlayın

Ücretsiz üye olarak Sorbunu'nun sunduklarını keşfetmeye başlayabilir, araştırmalarınızı hızlıca sonuçlandırabilirsiniz.

Şimdi Üye Olun